آموزش

ABI تست شاخص بازویی مچ پا

(Ankle Bracial Index)                                شاخص بازویی مچ پا

شاخص بازویی مپ پا

 

شاخص بازویی مچ پا چیست؟؟

 

مطالعه شاخص بازویی مچ پا ، یک مطالعه عروقی است که در درجه اول برای تشخیص بیماری شریانی محیطی مورد استفاده قرار می گیرد. از تجهیزات(( تست عروقی غیر تهاجمی – دستگاه سونوگرافی داپلر ABI –  ))    برای اندازه گیری فشارهای سیستولیک بیمار در بازو و مچ پا استفاده می شود. سپس با محاسبه نسبت این دو فشار سیستولی ، شاخص بازویی مچ پا مشخص می شود.

به عبارت دیگر ، شاخص بازویی مچ پا یک فشار سیستولیک  بیمار در مچ پا است که با فشار سیستولیک در بازو تقسیم می شود. براساس این شاخص ، پتانسیل و شدت بیماری عروق محیطی در بیمار مشخص می شود.

 شاخص بازویی مچ پا  در چه زمینه هایی به کار میاید؟؟

ممکن است عجیب به نظر برسد که آزمایش بازویی مچ پای شما می تواند به پیش بینی بیماریهای قلبی عروقی خطرناک کمک کند. با این حال ، آزمایش عروقی ABI نه تنها لازم است بلکه مهم است زیرا به پزشک کمک می کند تا جریان خون در شریان های شما را آزمایش کند و بیماری های تهدیدآمیز را پیش بینی کند.به  دلیل دقت و جامعیت این آزمون به خاص ترین روش در تشخیص بیماریهای عروق محیطی و استرس شریانی تبدیل شده است.

محدودیت شاخص بازویی مچ پا  در چیست؟؟

این شاخص محدودیت های خود را دارد. به عنوان مثال ، آزمایش نشان نمی دهد که انسداد در کجاست و یا چقدر شدید است.

چه کسی به یک آزمایش شاخص براکیال مچ پا نیاز دارد؟

 

بیشتر ما تمایل به نادیده گرفتن ناراحتی های جسمی جزئی به عنوان بخشی از پیری داریم. اما نادیده گرفتن این علائم ، همانطور که در بالا آموخته ایم ، می تواند صدمات جبران ناپذیری به بدن ما وارد کند.

بنابراین اگر هر یک از علائم فوق را تجربه کردید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر این علائم را تجربه نکرده اید ،

باید به طور منظم غربالگری کنید:

بیشتر  از 70 سال

بیش از 50 سال با سابقه دیابت

بیش از 50 سال با عادت به سیگار کشیدن

کمتر از 50 سال ، اما از چاقی یا کلسترول بالا رنج می برند

دستگاه ABI چیست

دستگاه نشانگر براکیال مچ پا یا همان دستگاه عروقی ABI یک اصطلاح وسیع است که توسط متخصصان برای ارجاع به تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد تا برای انجام آزمایش شاخص براکیال مچ پا و ارزیابی سلامت شریانی یک بیمار و پیش بینی بیماری عروق محیطی استفاده شود.

تجهیزات ABI متشکل از یک سونوگرافی موج داپلر موج مداوم است که یک آزمایش غیر تهاجمی برای برآورد جریان خون از طریق رگ های خونی با جهش امواج صوتی با فرکانس بالا از گردش گلبول های قرمز است. تجهیزات ABI همچنین برای اندازه گیری فشارهای سیستولیک براکی و مچ پا ، شامل اسفیگمومنومتر و کافهای فشار است.

 

از تجهیزات ABI داپلر برای انجام سونوگرافی غیر تهاجمی ABI شریانهای بیماران برای نظارت بر جریان خون استفاده می شود. امواج صوتی با فرکانس بالا رگ های خونی گزاف گویی می شوند ، و امواج صوتی سپس به تصاویر تبدیل می شوند که به متخصصان امکان می دهند پلاک و انسداد پلاک را کنترل کنند.

این تجهیزات به متخصصان اجازه می دهد تا جریان خون در شریان های بیمار را تجزیه و تحلیل کنند. طیف گسترده ای از دستگاه های شاخص بازویی مچ پا در بازار موجود است – از دستگاه های بسیار پیشرفته ای که در بیمارستان ها گرفته تا دستگاه قابل حمل دستی ABI در کلینیک های مربوطه

 


آزمایش شاخص بازوی مچ پا چگونه انجام می شود؟

 

آزمایش ABI برای بیماری عروق محیطی حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. فشار آرنجی سیستولیک بیمار و فشار سیستولیک هر دو قوزک پا باید با استفاده از دستگاه ABI ثبت شود.

تعیین حداکثر میزان تورم برای هر بیمار مهم است. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که فشار کاف در ابتدای مطالعه بیش از فشار خون سیستولیک است. باید دکمه کاف را تا 20 میلی متر جیوه بالاتر از پیش بینی شده مورد انتظار بیمار قرار داد.

هنگامی که بیمار حدود 10 دقیقه در حالت خوابیده به حالت خوابیده به پشت باشد ، پزشک یک دستگیره بادی را روی بازوهای خود می پیچد و لوله کاف را به اسفنجمومنومتر وصل می کند.

وی اطمینان می دهد که دکمه گوش در همان سطح قلب بیمار است. برای گرفتن فشار مناسب سیستولیک براکیال ، پزشک مقداری ژل را در ناحیه ضد انقباضی بر روی شریان راست بازویی

اعمال می کند.

قسمت مبدل دستگاه سونوگرافی پروب قلم دستی 5- یا 10 مگاهرتز ABI Doppler روی ژل قرار می گیرد. کاوشگر داپلر کاملاً هنوز هم باید نگه داشته شود. برای اندازه گیری فشار خون ، پزشک

شریان بازویی را خم کرده و کاف را به سرعت – با افزایش 10 میلی متر جیوه – به حداکثر تورم می رساند. سپس پزشک کاف را به آرامی – با سرعت 2 میلی متر جیوه بر ثانیه – می کند و صبر

می کند تا دوباره سیگنال داپلر ظاهر شود.

سپس او را برای 10 میلی متر جیوه پایین می آورد تا دو ضربه بعدی شنیده شود ، که فشار خون معتبر سیستولیک است.

پس از ثبت فشار شریان راست بازویی ، این روند برای مچ پا سمت راست و به دنبال آن مچ پا سمت چپ و در آخر ، بازوی چپ تکرار می شود.

 

برای اندازه گیری فشار سیستولیک مچ پا ، پزشک با پای راست شروع می شود. دکمه مچ پا راست باید به اسفنجمانومتر متصل شود. ژل سونوگرافی ABI روی شریانهای پشتی پالیس و تیبیا خلفی قرار می گیرد. پزشک ابتدا فشار سیستولیک را در شریان پشتی پالیس اندازه گیری می کند.

 

او پروب داپلر ABI را تا زمانی که سیگنال مستقر شود حرکت می کند ، که می تواند در قسمت پشتی کف پا پیدا شود. هنگامی که پزشک قوی ترین سیگنال را پیدا کرد ، روند تورم و تورم را که برای اندازه گیری فشار بازویی روی بازوها استفاده می شود ، تکرار می کند. اندازه گیری ثبت شده است و اکنون باید فشار سیستولیک از شریان تیبیال خلفی ثبت شود.

 

مجدداً با استفاده از پروب داپلر ، خلف سیگنال PT در عضله داخلی قرار می گیرد. همان روند قبلی برای اندازه گیری فشار سیستولیک PT تکرار می شود. پس از آن ، اندازه گیری در مچ پا دیگر تکرار می شود.

چگونه شاخص بازوی مچ پا محاسبه می شود؟

بعد از اندازه گیری فشار براکیال سیستولیک و فشار مچ پا ، شاخص بازویی مچ پا بیمار محاسبه می شود.

برای محاسبه مقدار شاخص براکیال مچ پا ، فشار سیستولیک آن مچ پا خاص گرفته می شود ، که سپس بر فشار بیشتر بازویی سیستولیکی که ثبت شده است تقسیم می شود.

برای افراد عادی ، اختلاف بین دو فشار براکیال سیستولیک حداقل کمتر از 10 میلی متر جیوه باشد. با این حال ، اگر دو فشار سیستولیک تفاوت قابل توجهی دارند – بیشتر از 20 میلی متر جیوه که می تواند نشانه ای از تنگی شریانی زیر بغل یا ساب کلواوین باشد. این تفاوت معمولاً در افرادی مشاهده می شود که در معرض خطر ابتلا به آترواسکلروز قرار دارند. این مطالعه همچنین می تواند به پیش بینی سایر وقایع قلبی و عروقی کمک کند.

به عبارت ساده ، شاخص براکیال  مچ پا برای هر پا به شرح زیر محاسبه می شود :

ABI راست = بالاترین فشار متوسط مچ پا راست به بالاترین فشار بازویی

ABI سمت چپ = بالاترین فشار متوسط مچ پا چپ به بالاترین فشار بازویی مقدار

ABI     ضبط شده به 2 مکان اعشار ثبت می شود

1.0-1.4:

شاخص براکیال معمولی مچ پا.

 

> 1.4:

این تعداد به یک رگ خونی قابل فشرده سازی نشده اشاره دارد. در مورد بیماران مسن یا دیابتی ، رگهای خونی ممکن است تا حدی سخت نشوند که دکمه از بین نرود ، سیگنال بالاتری را در فشار کاف داشته باشد و مقادیر غلط فشار خون را نشان دهد. در اینجا ، دستگاه های عروقی ABI نتایج صحیحی را ارائه نمی دهند که نیاز به پزشک برای انجام آزمایش دیگری دارد.

 

0.90 یا کمتر:

این نشان دهنده بیماری شریانی محیطی است.

 

0.70-0.90 :

از 0.70 تا 0.90 بیانگر انسداد خفیف است.

 

0.69-0.40 :

امتیاز به انسداد متوسط

 

0.4 :

اگر مقدار ABI کمتر از 40/0 باشد ، بدین معنی است که PAD در بیمار به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده و باعث انسداد شدید شده است. در اینجا ، زخمهای جراحی یا برای بهبودی آهسته هستند یا به هیچ وجه بهبود نمی یابند. اگر بیمار زخم های غیر بهبودی داشته باشد ، تجدید عروق برای افزایش جریان خون در اطراف شریان های مسدود شده گزینه درمانی مناسب تر است. در صورت وجود PAD شدید ، بیمار به احتمال زیاد به یک متخصص عروق – پزشک متخصص در بیماری های عروقی مراجعه می کند.

 

این همه در مورد نتایج تست عروقی ABI که به طور معمول انجام می شود ، است. با این حال ، مطالعات نشان داده اند که اختلاف در توانایی استراحت شاخص بازوئی مچ پا در پیش بینی بیماری عروق محیطی و دقت در ارزیابی شدت این بیماری وجود دارد. این امر باعث شده است که پزشکان بیشتر و بیشتر به تست شاخص بازویی مچ پا بعد از تمرین به عنوان یک آزمایش مطمئن تر برای میزان عروق اندام تحتانی در PAD ، به ویژه برای بیمارانی که در هنگام راه رفتن با احتقان دچار درد می شوند ، وابسته باشند.

 

موارد منع مصرف

علیرغم اهمیت شاخص براکی مچ پا در تشخیص PAD ، آزمایش برای همه مناسب نیست.

در مرحله اول ، آزمایش بر روی بیمارانی انجام نمی شود که بیش از 15 دقیقه نتوانند در حالت خوابیده باشند.

نمونه دیگر که نمی توان آزمایش را انجام داد

این است که اگر بیمار ممکن است دچار صدمات شدید از دستگاه نشانگر براکی مچ پا شود ، مانند بیماران مبتلا به زخم استاز وریدی یا زخم های باز.

این آزمایش برای افرادی که قطع عضو دو طرفه یا افرادی که شریان های سخت شده دارند انجام نمی شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

76 + = 84